Kurti: Shqiptarët nëpër breza janë mundur për pavarësi dhe shtetformim, 2 Korriku e dëshmon këtë - Bota Sot
Kurti: Shqiptarët nëpër breza janë mundur për pavarësi dhe shtetformim, 2 Korriku e dëshmon këtë

Aktuale

Kurti: Shqiptarët nëpër breza janë mundur për pavarësi dhe shtetformim, 2 Korriku e dëshmon këtë

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 19:32
Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se togfjalëshat gjenerikë “vetëvendosja politike” dhe “demokracia autentike” vijnë prej popullit e frymëzojnë lëvizje.

“Këto dyja ishin konceptet e rëndësishme që u përmendën në Deklaratën Kushtetuese të 2 korrikut të 1990”, është shprehur Kurti, transmeton Klan Kosova.

“U bënë 30 vjet nga shpallja e Republikës së Parë. Shqiptarët, nëpër breza janë munduar për pavarësi e për shtetformim. 2 korriku e dëshmon këtë. Republika e Parë u shpall nën okupim dhe kjo e bënë atë Republikë-për-Rezistencë. Nderimi e kujtimi për të janë e njëjta gjë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat