Vucic: Nuk dua të flas për njohje të ndërsjellë me Kosovën - Bota Sot
Vucic: Nuk dua të flas për njohje të ndërsjellë me Kosovën

Aktuale

Vucic: Nuk dua të flas për njohje të ndërsjellë me Kosovën

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 14:11
Aleksandar Vucic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, gjatë vizitës në aeroportin ushtarak ‘Batajnica’ në Beograd ku u pranuan gjashtë fluturake pa pilot (drone vëzhguese me mundësi armatosjes me predha) komentoi edhe doganën e Kosovës në portin e Durrësit në Shqipëri, si dhe ofendoi kosovarët e bashkësinë ndërkombëtare për negociatat.

Vucic ka thënë se është pak i lodhur nga deklaratat e tyre [palës kosovare], “veçanërisht kur thonë se po vijnë për të negociuar njohjen e ndërsjellë”.

“Mos ejani atëherë, unë nuk vij për të negociuar njohjen e ndërsjellë dhe këtë ua them edhe “baballarëve dhe nënave’ të  tyre dhe atyre fatkëqijve poshtë që nuk dinë çfarë të thonë”, tha Vucic.

Vucic si duket i fryrë nga prania e droneve të blera nga Kina nuk u durua e komentoi edhe vizitën e Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti në Shqipëri ku i cilësoi si marrëzira bashkëpunimin mes dy shteteve.

Nuk u përmbajt presidenti serb as kur komentoi edhe negociatat mes Kosovës e Serbisë duke ndezur retorikën e ashpër nacionaliste para mediave kur sillej thuajse mundet të përcaktoj kërkesat e palës kosovare.

“Të gjitha deklarata që i dëgjoj nga ta, aq jam i lodhur nga budallallëqet e tyre. Thonë se po vijnë të negociojnë për pranim të ndërsjellë. E pra, mos ejani fare. Unë nuk vij të negocioj për këtë. Këtë jua them edhe mamave dhe baballarëve të tyre politik,” tha Vucic.

Vucic u ekzaltua edhe më tej kur ofendoi edhe bashkësinë ndërkombëtare që po ndërmjetëson mes kosovarëve e serbëve të cilët i vlerësoi si ‘prindërit politik’ të kosovarëve, derisa shtirej para mediave se nuk humbet asnjë rast të përulet para presidentit rus Putin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat