Qeveria me vendim i kërkon Kuvendit aprovimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike pas pandemisë COVID-19 - Bota Sot
Qeveria me vendim i kërkon Kuvendit aprovimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike pas pandemisë COVID-19

Aktuale

Qeveria me vendim i kërkon Kuvendit aprovimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike pas pandemisë COVID-19

Nga: G.B Më: 8 korrik 2020 Në ora: 11:33
Besnik Tahiri

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, ka nënshkruar vendimin me të cilin i ka kërkuar Kuvendit të Kosovës, që në mënyrë urgjente, të përshpejtohen procedurat për aprovimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike pas pandemisë COVID-19, në mënyrë që të mund të sanojmë pasojat e shkaktuara në ekonominë e vendit tonë, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se kësaj situate duhet t’i përgjigjemi me përkushtim dhe vullnet të plotë.

Postimi i tij i plotë në Facebook:

Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, nënshkrova Vendimin me të cilin kërkova nga Kuvendi i Kosovës, që në mënyrë urgjente, të përshpejtohen procedurat për aprovimin e Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike pas pandemisë COVID-19, në mënyrë që të mund të sanojmë pasojat e shkaktuara në ekonominë e vendit tonë.

Në këtë kohë, të gjitha vendet po ballafaqohen me pandeminë e cila ka shkaktuar pasoja të mëdha duke marrë jetëra njerëzish, njëkohësisht ka penguar edhe lëvizjen e lirë të njerëzve e të mallrave dhe ka dobësuar zhvillimin ekonomik. Prandaj, kësaj situate do t’i përgjigjemi me përkushtim dhe vullnet të plotë, në mënyrë që ne si institucione shtetërore të kryejmë detyrën tonë karshi nevojave të qytetarëve tanë.

Edhe në të ardhmen, Qeveria e Kosovës, do të përkujdeset për trajtimin e temave të cilat kanë të bëjnë me interesin qytetar, e veçmas në situata kur duhet vepruar në mënyrë emergjente. Presim bashkëpunim nga Kuvendi dhe të gjitha partitë parlamentare.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat