Profesori universitar fyen Driton Selmanajn: Mushtishti ka prodhuar këngëtarë, por kurrë diplomatë - Bota Sot
Profesori universitar fyen Driton Selmanajn: Mushtishti ka prodhuar këngëtarë, por kurrë diplomatë

Aktuale

Profesori universitar fyen Driton Selmanajn: Mushtishti ka prodhuar këngëtarë, por kurrë diplomatë

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 19:36
Qorrolli dhe Selmanaj

Profesori i Universitetit të Prishtinës, Vigan Qorrolli, përmes një shkrimi në Twitter ka ofenduar zëvendëskryeministrin e qeverisë së Kosovës, Driton Selmanan, për shkak të prejardhjes së tij.

Qorrolli ia devijoi emrin zëvendëskryeministrit duke e thirrur “Selman Dritonaj nga Mushtishti i Suharekës”, në pyetjen se a mund ta ketë bindur presidentin e Francës, Emanuel Macron, për heqjen e vizave për Kosovën.

Pyetjën e vet, Qorrolli e vlerësoi si pyetje një milion dollarësh.

E pas reagime që mori, Qorroli u “arsyetua” duke thënë se fshati i Selmanajt, Mushtishti i Suharekës, ka prodhuar këngëtarë e patriotë, por asnjëherë diplomatë.

Kujtojmë se dje kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është pritur në pallatin Elysee të Francës nga presidenti francez, Emanuel Macron.

Bashkë me kryeministrin Hoti, ka udhëtuar edhe zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj.

Në takim u diskutua edhe për çështjen e liberalizimit të vizave, ndërkohë që 42 anëtarë të Parlamentin Evropian, kanë nëshkruar një kërkese me të cilën i janë adresuar presidentit Macron dhe kryeministrit të Holandës Mark Rutte, që Kosovës t’i hiqen vizat deri në fund të vitit 2020.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat