Qeveria e Kosovës vendos orë policore për komunat në veri - Bota Sot
Qeveria e Kosovës vendos orë policore për komunat në veri

Aktuale

Qeveria e Kosovës vendos orë policore për komunat në veri

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 10:12
Foto Ilustrim

Pas rritjes së numrit të të vdekurve dhe të të prekurve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Kosovë, me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë (MSH), Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin për masa të reja në parandalimin e përhapjes së pandemisë.

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që nga data 8 korrrik duke filluar nga ora 21:00 e deri në ora 05:00, të ndalohet cfardo qarkullimi i personave fizik jashtë shtëpie të tyre edhe për katër komunat me shumice serbe në Kosovë si Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zvecan.

“Përjashtim për të dalë bëjnë rastet urgjente shëndetësore”, thuhet në vendimin e Qeverisë, ku si arsyetim mund të pranohet vdekja e ndonjë anëtari të familjes, nevoja për ndihmë mjekësore dhe nevoja për ndihmë institucionale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat