Italia i jep mbështetje të fuqishme rifillimit të dialogut - Bota Sot
Italia i jep mbështetje të fuqishme rifillimit të dialogut

Aktuale

Italia i jep mbështetje të fuqishme rifillimit të dialogut

Më: 12 korrik 2020 Në ora: 18:38
Itali

Italia është vënë në përkrahje të përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duke e përsëritur mbështetjen e fuqishme italiane për këtë proces.

Përmes një komunikate për shtyp të ministrisë së Jashtme italiane, dy palëve u është bërë thirrje që të punojnë në mënyrë konstruktive, në përputhje me perspektivën e tyre evropiane.

“Ne mbështesim lehtësimin e udhëhequr nga Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së, Miroslav Lajçak, për të gjetur një marrëveshje të qëndrueshme dhe afatgjatë që garanton paqen dhe stabilitetin në rajon, si dhe mirëpresim çdo nismë që synon fuqizimin e përpjekjeve të tij”, shkruhet në njoftim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat