Vuçiq ka një paralajmërim për Avdullah Hotin: As në SHBA, as në BE... - Bota Sot
Vuçiq ka një paralajmërim për Avdullah Hotin: As në SHBA, as në BE...

Aktuale

Vuçiq ka një paralajmërim për Avdullah Hotin: As në SHBA, as në BE...

Nga: H.O. Më: 14 gusht 2020 Në ora: 15:20
Aleksandar Vuçiq

BEOGRAD - Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot se Beogradi do të marrë pjesë në dialogun e Shtëpisë së Bardhë të paralajmëruar më 2 shtator nga i dërguari special i Presidentit amerikan Richard Grenell dhe theksoi se Serbia nuk është në gjendje të hedhë poshtë dialogun. Vuçiq tha se ai kishte bisedime me Grenell-in dhe temat e takimit do të jenë ekonomike, të cilat janë të rëndësishme për Serbinë, transmeton “Bota sot”.

Vuçiq i tha TV Pink se SHBA, si dhe BE dhe anëtarët e administratës së Brukselit, e shohin dialogun si një dialog midis dy vendeve të pavarura. Për Sh.B.A., Kosova është një shtet i pavarur, por Beogradi nuk do ta trajtojë atë në atë mënyrë, as në Sh.B.A, as në BE, dhe paralajmëroi Avdulah Hoti për këtë.

"Ne i befasuam ata me propozimin tonë nga takimi i kaluar. Ata e quajnë vendosjen e mallrave tona si eksport. Ata thanë që ne nuk mund të eksportojmë si Republika e Serbisë pa u lejuar të bëjmë të njëjtën gjë si Republika e Kosovës. Republika e Kosovës nuk mund të shkruhet, "theksoi Vuçiq.

Presidenti serb tha se ai nuk kishte dyshime në lidhje me sfidat e tyre, të cilat do të vazhdojnë të shfaqen në tokë, dhe kujtoi se ata kishin hyrë edhe një herë në zonën e mbrojtur të manastirit të Deçanit. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se interesi i Serbisë dhe Kosovës është kryesisht hapja ekonomike. Kur bëhet fjalë për BE-në, duhet ta konsiderojmë Gjermaninë, sepse është shumë më e fortë se pjesa tjetër e vendeve. Vuçiq kujtoi se negociatat për Kosovën po zhvillohen nën patronazhin e Brukselit, por më me ndikim është Gjermania.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat