Lajmi i fundit! 9 të vdekur dhe 145 raste të reja me Covid-19

Aktuale

Lajmi i fundit! 9 të vdekur dhe 145 raste të reja me Covid-19

Nga: A.Zh Më: 15 gusht 2020 Në ora: 15:03
QKUK

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë kanë vdekur edhe 9 persona nga Koronavirusi.

Instituti i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se po ashtu janë regjistruar edhe 145 raste të reja të infeksionit.

Ndërsa janë shëruar 144 pacientë, përcjell Bota sot.

Numri total i viktimave nga Covid-19 ka arritur në 390, derisa numri i rasteve aktive është 3.924.

Njoftimi i plotë:

144 TË SHËRUAR DHE 145 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 451 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 145 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 11.275 raste nga 43.544 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 390 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 144 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 6.961 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.924.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 45 raste, komuna Mitrovicë 13 raste, komuna Pejë 10 raste, komuna Lipjan 8 raste, komuna Prizren 7 raste, komuna Ferizaj 7 raste, komuna Drenas 6 raste, komuna Gjilan 6 raste, komuna Skenderaj 6 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Malishevë 5 raste, komuna Vushtrri 5 raste, komuna Podujevë 4 raste, komuna Suharekë 4 raste, komuna Viti 4 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Deçan, Fushë Kosovë, Han i Elezit, Rahovec dhe Shtime.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat