Surroi: Faji është i Kosovës, që Serbisë iu hapen dyert në SHBA

Aktuale

Surroi: Faji është i Kosovës, që Serbisë iu hapen dyert në SHBA

Më: 21 shtator 2020 Në ora: 21:14
Veton Surroi

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi në “Debat Plus” ka komentuar Marrëveshjen e Uashingtonit dhe vizitën e Grenellit në Kosovë.

Ai ka thënë se pavarësisht disa gjërave pozitive marrëveshja për njohje në Uashington nuk u arrit.

Surroi ka thënë se çka do që të ketë në lidhje me zhvillimin ekonomik është e mirë por sipas tij “mijëra vende pune” përmenden vetëm kur ka zgjedhje.

Publicisti thotë se me këto negociata Serbisë iu hapën dyert në Uashington.

“Aty ky hynte Kosova më lirisht, iu hapen dyert Serbisë…Në 20 vitet e fundit adresa amerikane në regjion ishte Kosova. Tash ShBA po hap zyre në Serbi. Kjo është një spostim i interesit amerikan në rajon”, tha ai.

Surroi thotë se përgjegjësia për këto zhvillime është krejtësisht e Kosovës.

“Përgjegjësia është krejtësisht e jona pasi pranuam që pasi GJND legjitimoi pavarësinë e Kosovës por Kosova me presionin e Serbisë të futemi në një proces negociator  që ishte i paqartë. Pra ne i hapëm rrugë Serbisë që të riforcohet politikisht dhe ushtarakisht”.

Shkrimtari megjithatë thotë se kauza e Kosovës në raport me Serbinë për SHBA-të nuk është humbur.

“SHBA nën drejtimin e Trump janë dalluar nga administratat tjera. Por nuk do të thotë se kjo administratë do të mbetet përgjithmonë”, deklaroi ndwr tw tjera Veton Surroi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat