Analistët në Kosovë flasin për vizitën e Richard Grenell

Aktuale

Analistët në Kosovë flasin për vizitën e Richard Grenell

Më: 22 shtator 2020 Në ora: 00:14
Richard Grenell dhe Avdullah Hoti

Janë bërë gati 3 javë nga marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë.

Me 4 shtator, Hoti e Vuçiq dhanë firmat e tyre në një letër zotimesh, për normalizimin ekonomik mes Kosovës e Serbisë.

E pikërisht kjo ujdi e arritur, duket se është arsyeja që Richard Grenell erdhi në Kosovë këtë të hënë.

Analisti Ramush Tahiri, thotë se në takimin me Hotin do diskutohet për implementimin e disa pikave të marrëveshjes.

Ky thotë se implementimi i kësaj marrëveshje sjell investime milardëshe në Kosovë.

Ndërkohë njohësi tjetër i çështjeve politike, Fitim Salihu e cilëson këtë vizitë si garancion nga SHBA për implementimin e marrëveshjes së 4 shtatorit.

Kjo pasi që sipas tij, delegacioni që erdhi nga Amerika përbehet nga ekspertë të fushave të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat