Rumania përkrahë një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi

Aktuale

Rumania përkrahë një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi

Më: 22 shtator 2020 Në ora: 00:43
Rumania

Rumania është një nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Është Ministri i Jashtëm i këtij shteti, Bogdan Aurescu, i cili ka deklaruar sot se ata përkrahin arritjen e një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë, raporton Acerpress.

Ai është shprehur në takimin që ka pasur me të Dërguarin e Posaçëm të BE-së për procesin e dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak se i japin mbështetje një marrëveshje gjithëpërfshirëse në mes të dyja palëve.

Aurescu ka shprehur mirënjohjen ndaj Lajçak për angazhimin e tij që të riniste procesi i negociatave, sipas tij, për një çështje komplekse.

“Rumania mbështet arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse në mes të dyja palëve, e cila do të kalonte përmes Bashkimit Evropian dhe që do të ishte në pajtueshmëri të plotë me ligjet ndërkombëtare”, është shprehur ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat