Sa pritet të zgjasin proceset gjyqësore në Gjykatën Speciale, flet avokati

Aktuale

Sa pritet të zgjasin proceset gjyqësore në Gjykatën Speciale, flet avokati

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 18:03
Gjykata Speciale

Avokati Kushtrim Palushi ka treguar se sa mund të zgjasin proceset gjyqësore në Speciale.

Avokati në Frontal ka thënë se proceset mund të zgjasin deri në pesë vite.

“Procesi gjyqësor në Gjykatën Speciale, nëse marrim shembull proceset e Tribunalit të Hagës, zakonisht zgjasin pesë e më shumë vite. Këtu kemi tri shkallë të gjykimit, pothuajse katër, ndryshe nga ajo në Kosovë, ku janë vetëm dy shkallë të gjykimit”, ka thënë ai, duke shtuar se dosjet janë shumë voluminoze.

“Në Gjykatën Speciale, janë dosje shumë voluminoze, nuk janë krime të thjeshta, kanë të bëjnë me krime të luftës. Prandaj këto procese janë komplekse dhe pritet të zgjasin shumë, mund të zgjasim nga pesë e deri në dhjetë vjet”, tha Palushi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat