Haradinaj-Stublla e njofton ambasadorin e ri zviceran për zhvillimet politike

Aktuale

Haradinaj-Stublla e njofton ambasadorin e ri zviceran për zhvillimet politike

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 19:21
Foto nga takimi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj-Stublla e ka takuar sot ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë Thomas Kolly.

Kryediplomatja kosovare ka thënë se e ka njoftuar amasadorin e ri zviceran për zhvillimet politike në vend, si dhe për Marrëveshjen e Ëashingtonit.

“E prezantova Z. Ambasador Kolly me zhvillimet politike dhe e informova mbi Marrëveshjen e Uashingtonit e zotimet e Kosovës për paqe e stabilitet në rajon, të cilat hapin rrugën për njohjen e ndërsjelltë në kufijtë ekzistues midis Kosovës e Serbisë. E falenderova Ambasadorin për mbështetjen e zëshme të Zvicrës per integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës”.

Haradinaj-Stublla dhe ambasadori Kolly janë dakorduar për rëndësinë e dialogut konstruktiv për ndërtimin dhe zhvillimin e rajonit.

“Falenderova Ambasadorin për ndihmën e madhe të Zvicrës si shtet i veçantë mik, në proceset e shtetndërtimit të Kosovës, në mbështetje të integrimit tonë Evropian e ndërkombëtar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat