Përplasja e ashpër, ja si Daut Haradinaj e “gozhdoi” Nasim Haradinajn e arrestuar nga Specialja: “Mashtrues ordiner, ec more dezertor”

Aktuale

Përplasja e ashpër, ja si Daut Haradinaj e “gozhdoi” Nasim Haradinajn e arrestuar nga Specialja: “Mashtrues ordiner, ec more dezertor”

Nga: N. H Më: 28 shtator 2020 Në ora: 22:26
Nasim Haradinaj dhe Daut Haradinaj

Në vitin 2016 në Kuvendin e Kosovës ishte diskutuar ndryshimi i ligjit për veteranët e UÇK-së. Ish- ministri Arban Abrashi atëbotë kishte thënë se me këtë ligj do të bëhej kategorizimi i veteranëve

Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kishte ngjallur debate të ashpra në Kuvend, ku nuk kishin munguar as sharjet e fyerjet.

Krerët e Shoqatës së Veteranëve Hysni Gucati dhe Nasim Haradinj kishin përcjellur punimet e Kuvendit nga lozha. Ata i kishin reaguar ashpër deputetes së Vetëvendosjes Aida Dërgutit, e cila i kishte akuzuar ata se nuk po i përfaqësojnë denjësisht veteranët, por interesat e tyre personale.

Nasim Haradinaj në një debat televiziv ku është folur për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së kishte thënë se “punë e madhe që janë vrarë” ata, gjatë debatit të vitit të kaluar kishte mbetur pa fjalë kur Daut Haradinaj i kishte quajtur mashtrues ordinerë, por pak më “trim” me Aida Dërgutin.

Por, në këtë përplasje bie në sy akuzat e deputetit të AAK-së, Daut Haradinaj, drejtuar krerëve të OVL UÇK-së.

Deputeti Haradinaj në një moment shprehet aq ashpër, sa që thotë se këta nuk e përfaqësojnë.

“Ju nuk më përfaqësoni. Shikoni more çfarë keni bërë. Dezertorë”, janë disa nga fjalët e Daut Haradinajt që ia thotë në sy Nasim Haradinajt dhe Hysni Gucatit.

Kujtojmë se Gjykata e Specializuar e Hagës ditë më parë kanë lëshuar një komunikatë adresuar mediave ku tregohet arrestimi i i nënkryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj.

Sipas komunikatës, Nasim Haradinaj u arrestua dhe u transferua në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, me arsyetimin se dyshohet se ka kryer vepër penale; kundër administrimit të drejtësisë, përkatësisht për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës, të parapara në Kodin Penal të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat