Infektologu Sadiku tregon shkaktarët e rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19

Aktuale

Infektologu Sadiku tregon shkaktarët e rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19

Më: 27 tetor 2020 Në ora: 00:18
Infektologu Izet Sadiku

Infektologu Izet Sadiku, ka përmendur shkaktarët të cilët kanë ndikuar në rritjen e numrit të të infektuarve me Covid-19 në ditët e fundit.

Ndër të tjera, sipas tij, ka qenë edhe hapja e shkollave dhe fillimi i vitit të ri akademik.

“Kemi qenë kohëve të fundit me pak kufizime dhe nga mosrespektimi i masave ka qenë e paramendueshme që vjen deri te kjo rritje. Pastaj kjo është manifestuar me fillimin e vitit shkollor, atë akademik. Është e vështirë të kontrollohet një turmë e tillë e nxënësve e gjithë shkollarëve, përkundër përpjekjeve”, ka thënë ai.

Sadiku tutje ka shtuar se me lirimin e masave, do të duhej të rritej edhe vetëdija qytetare.

“Me lirimin e masave do të duhej të rritej vetëdija qytetare, pastaj në gastronomi është zgjatur koha e punës, pastaj tash është periudha e dimrit koha është e ftoftë dhe njerëzit kanë filluar të hyjnë brenda. Qëndrimi në hapësira të mbyllura e rrit mundësinë e bartjes së virusit shumë më shumë se në hapësira të jashtme. Ka pasur gjithashtu edhe lëvizje nga vendet e BE-së”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat