Shoqata e Pacientëve mirëpret masat e Qeverisë kundër përhapjes së COVID-19

Aktuale

Shoqata e Pacientëve mirëpret masat e Qeverisë kundër përhapjes së COVID-19

Më: 13 nëntor 2020 Në ora: 11:10
Foto Ilustrim

Rritja enorme e numrit të rasteve të prekura me SARS COV 2, që për pasojë ka edhe numrin e lartë të vdekjeve në vend, nuk duhet të tolerohet të vazhdoj më tutje, prandaj, marrja e masave nga ana e Qeverisë nuk është një zgjidhje alternative por obligative.

Kështu thuhet në reagimin e Shoqatës për të Drejtat e Pacientëve.

“Të vdesin prindërit e gjyshërit tanë të cilët na rritën ne dhe ndërtuan këtë vend, e ne si shoqëri të sillemi sikur nuk po ndodhë asgjë, është jo humane dhe jo etike. Ne e kuptojmë që shëndeti i ekonomisë është më i rrezikuar se asnjëherë tjetër, por pa një shëndet publik edhe ai ekonomik nuk do të na duhet. Gastronomia duhet ta merr pjesën e vet të përgjegjësisë që ka sa i përket shëndetit publik edhe pse i bie barra më e madhe. Por këtë rregull e ka përcaktuar virusi dhe askush tjetër”, thuhet në reagim.

Shoqata e pacientëve ka kërkuar nga SHSKUK që t’i rikthejë shërbimet shëndetësore që janë ndërprerë për pacientë.

“Ndërprerja është zgjidhja më  lehtë për ta, por më e vështirë për qytetarët. Ata duhet ta dinë se aty janë për interesin e qytetarëve, jo për të tyre. Ne e kuptojmë se funksionimi normal i këtyre shërbimeve nuk mund të bëhet, por ai duhet të organizohet në atë formë të termineve që nuk e rrezikon as shëndetin e pacientëve, e as të personelit shëndetësor. Shembuj të mirë për këtë janë Klinika e Gjinekologjisë, Neonatologjisë, Onkologjisë etj. Ndërprerja e shërbimeve shëndetësore, në emër të mbrojtjes së shëndetit publik nuk shpie në një logjikë normale”, thuhet ndër të tjera në reagim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat