Tasholli: Kryetarit të Graçanicës po i pengon mesazhi i sloganit “Liria ka emër”, jo gjuha

Aktuale

Tasholli: Kryetarit të Graçanicës po i pengon mesazhi i sloganit “Liria ka emër”, jo gjuha

Më: 16 nëntor 2020 Në ora: 18:17
Ismajl Tasholli

Ismajl Tasholli tha se disa personave në Graçanicë i ka penguar mesazhi i sloganit e jo gjuha.

“Ideja e lirisë dhje e përpjekjes kanë qenë ideale për liri dhe besoj që askush nuk duhet të ndjehet i rrezikuar nga logoja për UCK-në dhe atë duhet ta pranojë edhe Graçanica dhe cilido qytet”, ka thënë Tasholli.

“Nëse i marrim cilësimet që i janë bërë UCK-së si nga akterët vendor ashtu edhe ndërkombëtarë e shohim se si UÇK-ja nuk është përjashtuese por integruese e të gjitha proceseve.  Ideja e nënshtrimit nuk duhet që të ndikojë tek të tjerët”, ka thënë tutje ai, në Frontal.

Ideatori i këtij slogani theksoi se në këtë projekt do të përfshihen të gjithë ata që kanë qenë në luftë pa dallime të kontekstit kohor e as të atij politik.

“Unë kam thënë në një mënyrë figurative që kushdo do të përfshihet dhe edhe dikush që e ka thyer këmbën duke ikur nga Serbia do të përfshihet. Nëse e rikthejmë filmin e memories qysh nga `47 e kemi përpjekjen e mosnënshtrimit. Do të jenë edhe të gjithë të burgosurit pa dallime në orientimet politike në konteste të ndryshme historike”, ka deklaruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat