Buxhovi: Dinastia e Nemanjave kishte prejardhje ilire, ishin të krishterë

Aktuale

Buxhovi: Dinastia e Nemanjave kishte prejardhje ilire, ishin të krishterë

Më: 18 nëntor 2020 Në ora: 21:29
Historiani Jusf Buxhovi

Historiani Jusf Buxhovi ka thënë se dinastia e Nemanjave kishin prejardhje ilire. Sipas Buxhovit, Nemanjat ishin të krishterë.

“Nemanjat janë tribal, të krishterë dhe janë dardanë me prejardhje ilire”, është shprehur Buxhovi në Pressing.

Tutje, ai ka thënë se kombi serb është formuar në shekullin e 19’të.

“Kombi serb u formua në shekullin 19, pasi formuan gjuhën. Serbët s’kanë histori”, ka thënë Buxhovi.

Buxhovi fliste për dinastinë e Nemanjave që qeverisën në Dardani gjatë mesjetës. Saktësisht gjatë viteve 1166 deri në 1371.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat