Ramadani: Varianti i ri i COVID-19 është duke u hulumtuar

Aktuale

Ramadani: Varianti i ri i COVID-19 është duke u hulumtuar

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 12:02
Naser Ramadani

Nën kryesimin e Ministrit të Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj, është mbajtur takimi i Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19.

Me këtë rast, drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndeti Publik (IKShPK), Naser Ramadani ka thënë se janë duke hulumtuar variantin e ri të COVID-19.

Ai po ashtu ka theksuar se janë duke punuar në strategjinë për vaksinimin e pacientëve me vaksinën anti-COVID.

Sipas tij, ekipet janë gati dhe vetëm po presin që vaksina të vije në Kosovë.

“Ne po bëjmë gjurmimin e veçantë në shkollat e Kosovës. Kemi vazhduar të japim rekomandime për bartje obligative të maskave deri në rastin 0. Kemi kapacitete të shumëfishuara të testimit me real time PCR. Ekipet të vaksinim janë gati dhe po presim vaksinat”, ka deklaruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat