Fillojnë shifrat alarmante me COVID 19 në Kosovë – pesë persona vdesin

Aktuale

Fillojnë shifrat alarmante me COVID 19 në Kosovë – pesë persona vdesin

Nga: N.SH Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 15:08
Ilustrim

Në Kosovë, gjatë 24 orëve kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, 437 raste.

Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, gjatë 24 orëve, janë shëruar 255 persona.

Nga 2.642 mostra të marra, Instituti njofton se pozitiv kanë rezultuar 437 persona, që fillon një rritje e numrit të të infektuarve në Kosovë. Gjithashtu sipas njoftimit në Kosovë, kanë vdekur brenda 24 orëve 5 persona të infektuar me COVID-19.

Njoftimi i plotë:

255 TË SHËRUAR DHE 437 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.643 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 437 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Deçan 1 rast (62 vjeç), Obiliq 1 rast (30 vjeç), Podujevë 1 rast (76 vjeç), Prishtinë 1 rast (82 vjeç) dhe Prizren 1 rast (77 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 67.906 raste nga 297.628 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.587 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 255 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.174 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.145.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 194 raste, Prizren 36 raste, Pejë 34 raste, Vushtrri 21 raste, Gjakovë 20 raste, Ferizaj 18 raste, Mitrovicë 16 raste, Podujevë 16 raste, Gjilan 12 raste, Lipjan 10 raste, Obiliq 8 raste, Viti 8 raste, Deçan 7 raste, Rahovec 6 raste, Fushë-Kosovë 5 raste, Kaçanik 4 raste, Suharekë 4 raste, Drenas 2 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Malishevë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Hani i Elezit, Junik, Klinë, Kllokot dhe Ranillug. Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat