Kandidati për deputet i VV-së propozon mbylljen e Akademisë së Shkencave dhe Arteve

Aktuale

Kandidati për deputet i VV-së propozon mbylljen e Akademisë së Shkencave dhe Arteve

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 22:20
ASHAK

Kandidati i VV-së për deputet, Liri Loshi, ka bërë një propozim interesant.

Përmes një status të hedhur në Facebook, ai tha se Akademia e Shkencave dhe Arteve duhet të mbyllet.

Madje, Loshi ishte i papërmbajtshëm në fjalorin e tij, pasi tha se “Nuk di që ka një shtet demokratik, i cili iu jep rroga pleqve “akademikë” pse ata dalin në zyrë për t’i kruar topat e tyre, siç ndodh në Kosovën tonë të stërmbushur me “akademikë””.

Statusi i plotë: 

Nuk di që ka një shtet demokratik, i cili iu jep rroga pleqve “akademikë” pse ata dalin në zyrë për t’i kruar topat e tyre, siç ndodh në Kosovën tonë të stërmbushur me “akademikë”.

Në vend të akademizmit ne duhet ta stimulojmë novatorizmin shkencor e teknologjik që vie nga rinia jonë e mrekullueshme. Propozim konkret: ta mbyllim Akademinë e shkencave dhe të arteve (të pleqve) dhe ta hapim Qëndrën e ideve novatore në të njëjtën ndërtesë në Prishtinë.

Shoqëria duhet të lëvizë përpara me projekte të dobishme. Çdo cent i buxhetit të shtetit të shfrytëzohet për nevojat reale të shoqërisë dhe jo të grupeve të interesit që nuk bëjnë asgjë për shoqërinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat