Vjen lajmi nga KQZ: Fillon numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta

Aktuale

Vjen lajmi nga KQZ: Fillon numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 23:04
Ilustrim

KQZ ka njoftuar se ka filluar numërimi i votave ne kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta.

Valmir Elezi nga KQZ ka njoftuar se janë rreth 31 mijë e 500 vota me kusht dhe rreth 2 mijë e 800 vota të personave me nevoja të veçanta, që pritet të numërohen.

Njoftimi i plotë:

Ju njoftoj se Komisioni Qendror i Zgjedheve ka filluar me numërimin e votave me kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta, të cilat janë vendosur në ditën e zgjedhjeve në vendvotimet e dyfishta, por edhe në adresa të ndryshme jashtë vendvotimeve. 

Janë rreth 31 mijë e 500 vota me kusht dhe rreth 2 mijë e 800 vota të personave me nevoja të veçanta, të cilat u takojnë komunave të ndryshme dhe që do të numërohen këtu në QNR. Menjëherë pas tyre, do të fillojmë edhe me numërimin e fletëvotimeve të cilat kanë ardhur përmes postës nga 2 deri më 12 shkurt. 

Pas përfundimit të premten në mesnatë të rinumërimit të 552 vendvotimeve, numërimi i këtyre fletëvotimeve shënon fazën përfundimtare para se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të mund të procedojë me shpalljen e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës, të cilat u mbajtën më 14 shkurt. 

Sipas të dhënave, numri më i madh i fletëvotimeve me kusht, pra me numër katërshifror, u takojnë komunave: Prishtinë 7 520; Prizren 2 953; Fushë Kosovë 1 562; Suharekë 1 538; Mitrovicë e Jugut 1 528 dhe Gjakovë 1 521.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat