Shala, thirrje politikanëve: Mos e takoni Lajçakun, po ia mban anën Serbisë

Aktuale

Shala, thirrje politikanëve: Mos e takoni Lajçakun, po ia mban anën Serbisë

Më: 1 mars 2021 Në ora: 14:31
Miroslav Lajçak

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), Behgjet Shala, tha se përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian (BE), për dialog me Serbinë, është kundër pavarësisë së Kosovës.

Madje sipas tij, ai vazhdimisht ai ka mbajtur anën Serbisë me qëndrimet e tij. Për këtë ai kërkon që politikanët në vend mos ta takojnë atë gjatë vizitës në Kosovë.

“Në ndërkohë nuk është hera e parë që Lajçak del kundër pavarësisë së Kosovës ndonëse thotë se i deleguar për bisedime e përfaqëson politikën e BE-së e jo qëndrimin personal apo të shtetit nga ai vjen që nuk e ka njohur Kosovën.

Ashtu edhe Borelli thjesht se ka pasur shumë reagime të cilat e kanë kundërshtuar, por gjithmonë ia ka mbajtur anën Serbisë, por serbëve në Kosovë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat