Kush e nisi punën që synon ta sosë Lajçaku?

Aktuale

Kush e nisi punën që synon ta sosë Lajçaku?

Më: 2 mars 2021 Në ora: 20:29
Miroslav Lajçak

Që nga viti 2011, kur edhe nisën bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, disa ndërmjetësues morën pjesë në dialog.

Fillimisht Catherine Ashton u mor me këtë punë bashkë me të dërguarin e saj Robert Cooper. Në kohën e saj u arrit marrëveshja teknike në mes të dy vendeve.

Pas saj, rolin e ndërmjetësueses e mori Federica Mogherini e cila disa herë priti në Bruksel të dy palët.

Emisar për Dialogun dërguan edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Richard Grenell u emërua ndërmjetësues nga ish-presidenti amerikan Donald Trump.

Emisar, që pret mandatin e dytë, për dialogun Kosovë Serbi është caktuar Mirosllav Lajccak i cili synon të arrijë marrëveshje finale në mes të dyja vendeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat