Osmani takohet me zv.presidentin e Zvicrës, bisedojnë për thellim të bashkëpunimit

Aktuale

Osmani takohet me zv.presidentin e Zvicrës, bisedojnë për thellim të bashkëpunimit

Më: 3 mars 2021 Në ora: 17:51
Vjosa Osmani dhe Ignazio Cassis

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, po e vazhdon vizitën në Zvicër, ndërsa është takuar sot me zëvendëspresidentin e Zvicrës, Ignazio Cassis, që është edhe në krye të Departamentit për Çështje të Jashtme të Zvicrës, Ignazio Cassis, i cili është njëherit edhe zëvendëspresident i Zvicrës.

Cassis ka njoftuar për takimin me Osmanin në Twitter, ndërsa ka thënë se Kosova është një nga shtetet prioritet të Zvicrës sa i përket bashkëpunimit të jashtëm.

“I lumtur të flas me u.d. e presidentes Vjosa Osmani për angazhimin e Zvicrës në Kosovë, diasporën e rëndësishme të Kosovës në Zvicër dhe çështjet rajonale. Kosova është një nga shtetet prioritare të Zvicrës në bashkëpunim ndërkombëtar”, ka shkruar Cassis.

Osmani sot ështëtakuar edhe me presidentin e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Andreas Aebi, ku ka diskutuar për thellimin e marrëdhëniëve mes dy vendeve.

Po ashtu është takuar edhe me Ueli Leunbergerin, nga partia e Gjelbër e Zvicrës.

Dje ajo ishte takuar me Ylfete Fanajn, kryetare e parlamentit të Luzernit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat