Mediat serbe merren me Vlora Ҫitakun, përmendin edhe shkarkimet e Glauk Konjufcës

Aktuale

Mediat serbe merren me Vlora Ҫitakun, përmendin edhe shkarkimet e Glauk Konjufcës

Nga: H.O. Më: 5 mars 2021 Në ora: 09:03
Vlora Çitaku

Ҫitaku përfundoi mandatin e saj si ambasadore e Kosovës në Shtetet e Bashkuara, shkruajnë mediat serbe.

Vlora Ҫitaku përfundoi zyrtarisht mandatin e saj si ambasadore e Kosovës në Shtetet e Bashkuara.

“Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Ҫitaku, ka përfunduar me sukses mandatin e saj. Ne dëshirojmë të shprehim mirënjohjen tonë të sinqertë për përfaqësimin e jashtëzakonshëm të Kosovës në Shtetet e Bashkuara. Ju urojmë suksese dhe prosperitet në angazhimet e radhës së ambasadorëve ”, shkrujanë mediat serbe.

Vetë Ҫitaku foli dhe tha se ishte e kënaqur për të kryer funksionin e përmendur.

Siç shkruan portal serb, që nga tetori dihet që mandati i Ҫitaku po mbaron.

Me atë rast, ajo njoftoi dhe tha: "Pas më shumë se pesë vjet në Uashington, është koha që unë të kthehem në shtëpi. SHBA, faleminderit që më pritët, Kosovë, këtu kam ardhur ”.

Shkarkimi i gjashtë ambasadorëve të tjerë u propozua nga ish ministri i jashtëm Glauk Konjufca përsëri në mars të vitit të kaluar - në një kohë kur qeveria e Kosovës drejtohej nga Kurti.

Fundi i mandatit të saj u shoqërua me spekulime në lidhje me një kandidaturë të mundshme para PDK-së për presidentin e ri të Kosovës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat