Enver Hasani tregon se kush zgjedhet i pari, qeveria apo presidentja

Aktuale

Enver Hasani tregon se kush zgjedhet i pari, qeveria apo presidentja

Më: 8 mars 2021 Në ora: 22:48
Enver Hasani

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka folur për zgjedhjen e institucioneve të reja të dala nga zgjedhjet.

Ai ka theksuar se fillimisht duhet të konstituohet Kuvendit, pastaj Presidenti e dikur Qeveria.

“Zgjedhje e Kuvendit, pastaj presidentit dhe Qeverisë. E, pastaj zgjedhen edhe organet tjera”, ka theksuar Enver Hasani.

Hasani ka theksuar se nuk ka logjikë që të pengohet formimi i organeve të reja të dala nga zgjedhjet, sepse e kemi një subjekt politik që i ka fitu zgjedhjet.

Enver Hasani ka interpetuar edhe mënyrën e zgjedhjes së presidentit.

”Deputetët sipas vendimit të Gjykatës Kushetuese duhet të qëndrojnë në sallë me rastin e zgjedhjes së presidentit. E kanë obligim kushtetues të qëndrojnë në seancë”, tha ai.

Sipas tij, nëse një deputet mungon në atë seancë, atëherë duhet të ketë leje nga kryetari i Kuvendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat