Oda Ekonomike e Kosovës refuzon ftesën për vaksinim nga Beogradi

Aktuale

Oda Ekonomike e Kosovës refuzon ftesën për vaksinim nga Beogradi

Më: 24 mars 2021 Në ora: 16:16
Berat Rukiqi

Oda Ekonomike e Kosovës ka refuzuar kërkesën e Odës Ekonomike të Serbisë për vaksinimin e 10 mijë ndërmarrës në Ballkanin Perëndimor me vaksinën AstraZeneca, përfshirë edhe atyre nga Kosova.

Kështu ka ditur kryetari i OEK, Berat Rukiqi, përmes një shkrimi në Facebook.

Ai ka thënë se ky rast është një alarm shtesë për të gjithë që të angazhohemi në sigurimin e vaksinës.

Shkrimi i tij:

Sot Oda Ekonomike nga Serbia, ka bërë një thirrje për vaksinimin e ndermarrësve nga i gjithë rajoni i Ballkanit Perendimor, në Beograd, pasi që i kanë siguruar 10000 vaksina nga AstraZenecca

Si Odë Ekonomike e Kosovës, kemi refuzuar këtë thirrje për arsye parimore.

Ky rast dhe progresi qe kanë vendet e rajonit me vaksinimin, janë edhe një alarm shtesë për të gjithë, që të angazhohemi fuqishëm në sigurimin e vaksines. Bizneset tona janë të gatshme të perkrahin institucionet e vendit, në këtë proces dhe në proces tjera qe na ndihmojne t’i japim fund krizes shendetsore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat