Mediat britaneze e bëjnë ‘hor’ Ardian Kastratin: Vërejtjet seksiste të deputetit ndaj Presidentes së re të Kosovës

Aktuale

Mediat britaneze e bëjnë ‘hor’ Ardian Kastratin: Vërejtjet seksiste të deputetit ndaj Presidentes së re të Kosovës

Nga: H.O. Më: 11 prill 2021 Në ora: 21:47
Vjosa Osmani, Presidente e Kosovës

Para se parlamenti të kishte përfunduar votimin e saj, Presidentja e re e Kosovës Vjosa Osmani ishte tashmë shënjestra e dukshme e vërejtjeve seksiste nga një deputet dhe profesor, komenti denigrues i të cilit shkaktoi një protestë duke kërkuar dorëheqjen e tij, shkruan Guardian, transmeton 'Bota sot'.

Duke mbajtur postera që lexonin "Seksistët jashtë", rreth 50 studentë u mblodhën jashtë Universitetit të Prishtinës për të kërkuar shkarkimin e profesorit të shkencave politike dhe politikanit të opozitës Ardian Kastrati.

Ndërsa Kastrati nuk e vuri emrin Osmani drejtpërdrejt në Facebook, duke e postuar derisa deputetët e tjerë po votonin, ai shkroi se një fragment nga një artikull që përshkruante një ish-zyrtare të lartë femër gjatë epokës Osmane "më kishte bërë të qesh me lot sonte ”

Artikulli që ai citoi e përshkroi gruan si "një bark si kova dhe këmbët si një enë prej druri, me një palë duar të trasha dhe të pjekura dhe me një fytyrë të fryrë dhe të kuqe si një spec".

Kastrati, i cili u zgjodh në sondazhin e parakohshëm të shkurtit, hoqi postin pasi filloi të gjeneronte një reagim të ashpër. Ai tha se nuk e kishte synuar Osmanin posaçërisht.

Por studentët dhe shumë të tjerë e kishin të vështirë ta besonin këtë mohim.

Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu gjithashtu denoncoi "gjuhën e nivelit të ulët, e cila duhet të dënohet dhe kundërshtohet me forcë".

"Nuk ka vend (në universitet) për seksistët dhe mizogjinizmat që fyejnë gratë e fuqishme vetëm sepse ata vetë janë të pafuqishme," shtoi ajo.

Zgjedhja e Osmanit, një kryetare 38-vjeçar për të drejtat e grave në Kosovën patriarkale, shënoi goditjen e fundit për partinë PDK të dominuar nga meshkujt, të cilës i përket Kastrati dhe e cila ka drejtuar Kosovën për shumicën e dy dekadave të fundit.

Ajo mori mbështetje nga Kryeministri Albin Kurti dhe lëvizja e tij reformuese Vetëvendosje, e cila fitoi më shumë se 50 përqind të votave në shkurt në një qortim të madh të partive tradicionale të Kosovës.

Me gjashtë ministra femra në kabinetin e Kurtit, administrata e re po përpiqet të sfidojë përjashtimin prej kohësh të grave nga pozitat e pushtetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat