Ministrja Haxhiu jep detaje të tjera rreth ligjit për konfiskimin e pasurisë

Aktuale

Ministrja Haxhiu jep detaje të tjera rreth ligjit për konfiskimin e pasurisë

Nga: D.RR Më: 13 prill 2021 Në ora: 18:04
Albulena Haxhiu

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka folur edhe njëherë për koncept dokumentin për konfiskimin e pasurisë, duke dhënë detaje të tjera lidhur me të.

Haxhiu ka treguar se do të adresohet bartja e pasurisë nga personat zyrtarë tek personat e tretë.

Tutje ajo ka kërkuar edhe bashkëpunimin e qytetarëve me agjencinë për konfiskim.

Postimi i plotë:

Në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës u miratua koncept dokumenti për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme i cili i hap rrugën hartimit të projektligjit për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.

Ky koncept ka për qëllim shqyrtimin e pasurisë së pajustifikueshme të personave zyrtarë. Gjithashtu do të adresohet bartja e pasurisë nga personat zyrtarë tek personat e tretë. 

Projektligj që do të hartohet parasheh mekanizma bashkëkpunimi ndërmjet qytetarëve dhe Agjencisë për konfiskim.

Gjatë ditëve në vijim do të nisim me adresimin e prioriteteve tjera.

#shtetiisëdrejtës
#QeveriaKurti

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat