Osmani vazhdon të merr telegrame urimi nga homologë botërorë

Aktuale

Osmani vazhdon të merr telegrame urimi nga homologë botërorë

Më: 14 prill 2021 Në ora: 19:03
Vjosa Osmani

Presidentja Vjosa Osmani ka pranuar sot telegrame urimi nga presidenti i Konfederatës së Zvicrës, Guy Parmellin, ai i Bullgarisë, Rumen Radev dhe Emiri i Katarit, Sheikh Temim Bin Hamed Al-Thani.

Presidenti Parmellin në letrën e urimit i ka përmendur marrëdhëniet e afërta dhe të përzemërta ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës.

“Për shkak të diasporës kosovare në Zvicër, të dy vendet tona, gjithashtu janë në lidhje të fuqishme në aspektin njerëzor dhe atë kulturor”, thuhet në telegramin e Presidentit zviceran. Ai ka përmendur vizitën e Presidentes Osmani në shtetin e tij në muajin mars dhe ka theksuar se ajo i ka hapur rrugë thellimit të bashkëpunimit të mëtejmë. Presidenti Parmellin ka theksuar se stabiliteti dhe progresi i Ballkanit Perëndimor është në interesin e të dy shteteve.

Në telegramin e urimit të presidentit bullgar, theksohet se Bullgaria do të vazhdojë ta përkrahë perspektivën euro-atlantike të Republikës së Kosovës.

“Jam i bindur që duke punuar së bashku, ne do të kontribuojmë në thellimin e dialogut të hapur dhe efektiv midis dy vendeve tona mike, si dhe në rritjen e stabilitetit dhe prosperitetit të rajonit tonë duke promovuar parimet e fqinjësisë së mirë dhe vlerave të BE-së”, thuhet në telegramin e presidentit Radev.

Kurse Emiri i Shtetit të Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamed Al-Thani, i ka përcjellur Presidentes Osmani urime të sinqerta me rastin e marrjes së detyrës, duke shprehur konsideratat më të larta si dhe duke e uruar atë që ta udhëheq vendin drejt zhvillimit dhe progresit të mëtejmë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat