Gashi paralajmëron rrëzimin e Qeverisë Kurti nëse refuzon këtë temë

Aktuale

Gashi paralajmëron rrëzimin e Qeverisë Kurti nëse refuzon këtë temë

Më: 14 prill 2021 Në ora: 21:28
Shkëlzen Gashi

Analisti politik Shkëlzen Gashi ka thënë se lënia e dialogut si prioritet i katërt nga kryeministri Albin Kurti është taktikë me qëllim ngritjen e pazarit karshi Serbisë dhe bashkësisë ndërkombëtare.

Gashi ka thënë se në rast se Qeveria e kundërshton dialogun atëherë pasojë nuk do të jetë izolimi i Kosovës, por rrëzimi i Qeverisë.

“Këtë e kemi parë me rrëzimin e katër qeverive paraprake: Qeverisë Mustafa, Qeverisë Haradinaj, Qeverisë Kurti I dhe Qeverisë Hoti”.

Ai ka thënë se parimet e panegociueshme duhet të bëhen të ditura me kohë nga Qeveria e Kosovës.

“Duhet me i pasë disa parime të panegociueshme. Për shembull, a ka me qenë integriteti territorial i Kosovës i cenueshëm apo jo? A është i cenueshëm rendi kushtetues apo jo?. Mendoj që duhet takuar presidentja, kryeparlamentari dhe kryeministri me liderët e partive opozitare. Kështu ka qenë në Rambuje”.

Gashi ka dhënë edhe idenë që marrëveshja me Serbinë mund të hidhet në referendum.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat