LDK-ja i thotë “jo” protestave të iniciuara nga PDK-ja kundër Albin Kurtit

Aktuale

LDK-ja i thotë “jo” protestave të iniciuara nga PDK-ja kundër Albin Kurtit

Më: 20 prill 2021 Në ora: 14:34
LDK

Partia Demokratike e Kosovës nuk i ka përjashtuar protestat për ta kundërshtuar Qeverinë “Kurti”.

Këtë paralajmërim e ka dhënë dy ditë më parë anëtari kryesisë së kësaj partie, Betim Gjoshi, i cili ka deklaruar se mungesa e programit qeverisës dy muaj pas 14 shkurtit, tregon se VV nuk ka çka të ju ofrojë qytetarëve

“Janë mjete demokratike, por asnjëherë duke e dëmtuar shtetin e Kosovës. Të gjitha mjetet që janë të lejueshme, përfshirë edhe protesta, është pjesë e jetës qytetare dhe reagimit qytetar. Si e tillë do të përdorim të gjitha mjetet për ta mbrojtur interesin qytetar. Sidomos kur cenohet sovraniteti, funksionimi i shtetit, demokracia dhe integriteti qytetarë ne do të jemi në ballë të mbrojtjes së tyre”, Kishte deklaruar Gjoshi.

Media për këtë ka kërkuar përgjigje edhe në Lidhjen Demokratike të Kosovës se a do të jenë pjesë e protestës nëse kjo e fundit merr ftesë nga PDK-ja.

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku ka thënë se ende nuk kanë ndonjë vendim lidhur me këtë çështje, por ka mohuar që partia së cilës i përket është për të protestuar.

“Ne dallojmë nga PDK-ja, jemi të tjerë edhe nga të gjitha partitë dhe kështu që ne bashkërisht do ta marrim vendimin edhe pse LDK-ja nuk është e interesuar dhe deri sot nuk e ka parë të rrugës që të del në rrugë dhe të protestojë”, ka deklaruar ajo.

Ajo ka treguar mënyrën se si do të protestojë LDK-ja ndaj kësaj Qeverisë, duke shtuar se nuk i ka besuar dhe nuk i beson aspak kryeministri Albin Kurti.

“Ne do të protestojmë dhe do të jemi opozitë jashtëzakonisht konstruktive në Kuvendin e Kosovës nëpër forume, të ndryshme, nëpër konferenca për shtyp, nëpër televizione dhe do ta japim fjalën tonë dhe do të mundohemi me i bind qytetarët që kjo Qeveri nuk është ashtu si ata e kanë prit, po mendoj për qytetarët sepse unë nuk kam besu asnjëherë në z.Kurti  dhe në Lëvizjen Vetëvendosje dhe vazhdoj mos me besu , zero është besimi im ndaj tyre”, është shprehur Bunjaku.

Kurse, sa i përket menaxhimit me pandeminë deputetja Bunjaku ka hedhur akuza të mëdha duke thënë se pandemia nuk po arrin të menaxhohet si duhet.

“Pandemia nuk është kah menaxhohet absolutisht.  Me ardhjen e z. Vitia refuzimi i nënshkrimit të kontratës për vaksina ku gjithë qytetarët po e presin atë vaksinë është një dështim jashtëzakonisht i madh”, ka deklaruar deputetja e LDK-së.

Ndërsa, sa i përket dialogut me Serbinë në rast se LDK-ja, merr ftesë nga pozita për të qenë pjesë e bisedimeve, Bunjaku ka thënë se nuk kanë ende vendim për këtë.

“Nuk e di, nuk ka ndonjë vendim në LDK për këtë çështje, unë nuk mundem me thënë kurgjo sepse nuk është diskutuar në forumet e LDK-së dhe ende nuk kemi vendim, edhe pse ata i kanë jashtëzakonisht numrat, nuk e shoh të arsyeshme bile LDK-ja me marr pjesë në bisedime, unë personalisht prapë po them që ende nuk është marrë ndonjë vendim në LDK”, ka thënë Bunjaku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat