Marko Gjuriq kërkon që Presidenti amerikan të vizitojë Serbinë

Aktuale

Marko Gjuriq kërkon që Presidenti amerikan të vizitojë Serbinë

Nga: H.O. Më: 21 prill 2021 Në ora: 09:58
Marko Gjuriq

Në një intervistë me Washington Diplomat Magazine, Marko Gjuriq, ambasadori aktual i Serbisë në SH.B.A., tha se një nga përparësitë e tij ishte thellimi i lidhjeve të Serbisë me Shtetet e Bashkuara dhe "rritja e nivelit të besimit" midis Uashingtonit dhe Beogradit.

Ai shtoi se "gjatë 140 viteve të marrëdhënieve diplomatike midis Serbisë dhe Shteteve të Bashkuara, ne kemi qenë aleatë në të dy luftërat botërore".

"Ne do të dëshironim të shihnim një president të SHBA të vizitonte Serbinë," tha ai.

Duke folur për revistën Washington Diplomat, Gjuriq, ish-kreu i Zyrës Qeveritare të Serbisë për Kosovën, "hodhi poshtë sugjerimet se Kosova përfundimisht do të mbizotërojë dhe do të fitojë mbështetjen e vendeve që kanë mbajtur ende njohjen diplomatike - një listë që përfshin Kinën, Qipron, Greqinë, Indinë, Rumania, Rusia, Sllovakia, Spanja dhe Ukraina.

"Për serbët, Kosova është djepi i identitetit tonë. Është vendi ku janë varrosur mbretërit dhe shenjtorët tanë mesjetarë. Është gjithashtu një vend ku komunitetet serbe shumë elastike ende mbijetojnë si pakicë. Serbët e konsiderojnë Kosovën pjesë të territorit tonë", tha ai.

„Në të njëjtën kohë, Serbia është shumë e vetëdijshme për realitetet me të cilat përballemi. Ne jemi të hapur për diskutim mbi një kompromis për të zgjidhur çështjen e Kosovës dhe për të sjellë paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm në rajon, "tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat