Ymeri: Kurti ka dhënë shenja që nuk do të pengojë procesin e dialogut

Aktuale

Ymeri: Kurti ka dhënë shenja që nuk do të pengojë procesin e dialogut

Më: 21 prill 2021 Në ora: 21:50
Visar Ymeri

Ish-deputeti Visar Ymeri ka folur për vizitën e Albin Kurtit në Bruksel dhe procesin e dialogut.

Ymeri thotë se Kurti ka dhënë shenja që nuk do të pengojë procesin e dialogut dhe do të merr pjesë në të.

“Po e shohim që ka një ngurrim të madh të Qeverisë Kurti për ta vendosur reciprocitetin. Nuk është siç ka thënë në fushatë Kurti se ndër çështjet e para do të jetë vendosja e reciprocitetit. Nuk po flet më për nevojën për të qenë të barabartë me Serbinë e kështu me radhë por këtë po e vendos në kuadër të rregullave të CEFTA-s”, tha ai.

Duke folur për dialogun, Ymeri thotë se është shqetësuese që edhe me Kurtin ndërmjetësuesit e BE-së para qytetarëve të Kosovës po e mësojnë pozicionin e qeverisë për dialogun.

Ymeri thotë se dialogu nuk po rifillon por është vazhdim i atij të mëparshëm.

“Duhet ta kemi të qartë se SHBA e as BE nuk e konsiderojnë këtë rifillim të dialogut por vazhdim të tij”.

Ish-deputeti thotë se dialogu është i domosdoshëm nëse duam njohje nga Serbia.

“Mbështetësit më të mëdhenj të Kosovës dialogun po e shohin si një dritare për të arritur më lehtë te njohja nga Serbia”, tha ndër të tjera Visar Ymeri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat