Ambasadori zvicerian zbarkon tek ministrja e Drejtësisë, ja çka diskutuan

Aktuale

Ambasadori zvicerian zbarkon tek ministrja e Drejtësisë, ja çka diskutuan

Më: 23 prill 2021 Në ora: 14:17
Foto nga vendi i ngjarjes

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë Thomas Kolly u takua me ministren e Drejtësisë Albulena Haxhiu. 

Ata kishin një shkëmbim thelbësor të planeve të ministrisë për të rritur luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. 

Ambasadori Kolly përsëriti angazhimin e Zvicrës për të mbetur partner strategjik i Qeverisë së re në zonën e tij, duke filluar nga finalizimi i kornizës ligjore antikorrupsion dhe strategjisë së re. 

Ambasadori Kolly përshëndeti gjithashtu qëllimin e saj për të zhvilluar një Strategji kombëtare gjithëpërfshirëse dhe gjithëpërfshirse për Drejtësinë Tranzicionale e cila merr parasysh të drejtën për të vërtetën, të drejtën për drejtësi, të drejtën për reparacione dhe garancinë e moskurrencës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat