Zëvendësministrja Gashi: Dialogu parimor nënkupton proces të bazuar në reciprocitet

Aktuale

Zëvendësministrja Gashi: Dialogu parimor nënkupton proces të bazuar në reciprocitet

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 10:56
Foto

Zëvendësministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Liza Gashi, thotë se shoqëria kosovare e kërkon integrimin euro-atlantik e struktura politike është e vendosur ta sigurojë atë.

“Integrimi Euro-Atlantik është me të vërtetë çështje e konsensusit kombëtar dhe shoqëror. Në Kosovë integrimi Euro-Atlantik nuk është vetëm një çështje bipartizane por është gjithashtu çështje e konsensusit kombëtar dhe shoqëror. Për shkak se shoqëria e kërkon atë dhe struktura politike është e vendosur ta sigurojë atë”.

Gashi në konferencën akademike, ndërkombëtare, me temën “Politika e jashtme e Kosovës – një qasje proaktive” foli edhe për dialogun Kosovë-Serbi duke thënë se një dialog parimor nënkupton një dialog të bazuar në reciprocitet.

“Një dialog parimor nënkupton një dialog të bazuar në parimin e reciprocitetit. Kosova gjithmonë ka qenë e përkushtuar për dialog. Kosova pa dyshim është e përkushtuar për të drejtat e njeriut për të gjithë, veçanërisht për pakicat. Shpresojmë që pala tjetër të bëjë të njëjtën gjë”.

“Masat e ndërtimit të besimit kërkohen për të ndihmuar procesin. Personat e zhdukur, dëmshpërblimet e luftës dhe njohja e krimeve dhe gjenocidit duhet të adresohen. Kjo është një çështje e një rëndësie jetike dhe shkon përtej politikës. Është çështje humanitare dhe në fund të fundit ka të bëjë me vlerat e shoqërive të lira dhe demokratike” tha Gashi.

Zëvendësministrja mes tjerash tha se pavarësia e Kosovës ka sjellë paqe dhe stabilitet në rajon.

“Pavarësia e Kosovës ka sjellë paqe dhe stabilitet në rajonin tonë dhe më gjerë. Ne gëzojmë marrëdhënie të shkëlqyera me Shqipërinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë Veriore. Kohët e fundit duke bashkuar vendosjen e Forcave të Sigurisë së Kosovës në Kuvajt tregojnë se Kosova jo vetëm që është konsumuese e përpjekjeve të sigurisë por po bëhet një partner i besuar në sigurimin e paqes dhe sigurisë në të gjithë botën”, u shpreh Gashi.

Gashi mes tjerash theksoi se Kosova është e ekspozuar ndaj kërcënimeve hibride: siç janë sulmet kibernetike, fushatat dezinformuese dhe bashkëpunimi ushtarak midis Serbisë dhe Rusisë (baza Nish) me një qëllim të qartë për të destabilizuar të gjithë rajonin duke delegjitimuar besimin në proceset demokratike dhe institucionet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat