Mërgimtarët presin deri në dy orë që të dalin nga Kosova

Aktuale

Mërgimtarët presin deri në dy orë që të dalin nga Kosova

Më: 30 korrik 2021 Në ora: 23:59
Pamje nga vendi i ngjarjes

Sipas matjeve të Ministrisë së Punëve të Brendshme, kolona më të gjata janë krijuar në Merdare për të dalë nga Kosova se sa për të hyrë.

Sipas MPB-së, kolonat për ta lëshuar Kosovën janë rreth 300 metra, apo rreth dy orë e gjysmë, ndërsa për të hyrë në Kosovë nuk ka kolona dhe qytetarët po presin prej 5 deri në 10 minuta.

Një mërgimtar që ishte duke e lëshuar Kosovën tha se në kolonë është duke pritur për gjysmë ore.

“Në Kosovë kemi kaluar mirë. Vitin e kaluar nuk kemi mundur të vijmë, në kolonë jemi përafërsisht që gjysmë ore. Pritja nuk është shumë e gjatë, tashmë jemi mësuar”, u shpreh ai.

Ndërsa, për një tjetër mërgimtar që tashmë ka marrë rrugën për në Gjermani, tha se ka tash e një orë e gjysmë që është duke pritur në radhë për ta kaluar kufirin në Merdare.

“Ne po shkojmë në Gjermani dhe po presim tash e një orë e gjysmë. Tashmë është bërë normale pritja. Në pushime kemi kaluar mirë dhe si çdo herë do të vijmë këtu në Kosovë”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat