​Situatë e qetë gjatë natës në veri

Aktuale

​Situatë e qetë gjatë natës në veri

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 09:17
Foto nga vendi i ngjarjes

Situata e përgjithshme gjatë natës në kufirin Jarinje dhe Bërnjak ka kaluar qetë dhe pa ndonjë incident.

Numër i vogël i protestuesve serbë ka qëndruar gjatë natës ne këto zona, ndërsa kamionët dhe automjetet e ndryshme të tyre po vazhdojnë të mbajnë të bllokuara rrugët për ne pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak në kufirin Kosovë-Serbi.

Ata po kundërshtojnë kështu vendosjen e reciprocitetit nga Kosova për targat e veturave të Serbisë.

Qytetarët të cilët vijnë nga Serbia me autobusë në territorin e Kosovës përmes pikave kufitare Jarinje dhe Bërnjak, mund të hynë vetëm këmbë dhe kështu të vazhdojnë rrugën rreth një kilometër për shkak të barrikadave, më pastaj i presin autobusët tjerë të cilët i transportojnë nëpër destinacionet e tyre në veri.

Pjesëtarë të policisë së Kosovës janë duke qëndruar pothuajse gjithandej zonës së kufirit të Jarinjes dhe Bërnjakut dhe po mbajnë situatën nën kontroll. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat