Kleriku serb e pranon, publikon dëshmi se Manastiri i Deçanit ishte i shqiptarëve - Bota Sot
Kleriku serb e pranon, publikon dëshmi se Manastiri i Deçanit ishte i shqiptarëve

Aktuale

Kleriku serb e pranon, publikon dëshmi se Manastiri i Deçanit ishte i shqiptarëve

Më: 19 qershor 2018 Në ora: 12:30
Sava Janjiq

Në një postim të disa fotografive, që së fundmi e ka bërë kleri ortodoks serb Sava Janjiq, dëshmohet se Manastiri I Deçanit ka qenë shqiptar.

Një numër i madh i fotove dëshmon se bësimtarë të këtij Manastiri në vitin 1904, shumica kanë qenë shqiptarë. Fotografitë tregojnë besimtarët shqiptarë ortodoksë me plisa dhe me tirq.

Sava Janjiqi, siç ka thënë vet, fotografitë i ka marrë nga vizita e Edit Durhamit.

Përndryshe, Manastiri i Deçanit, edhe sipas historianëve të tjerë jo vetëm shqiptarë, nuk konsiderohet pasuri e trashëgimisë serbe, por pasuri e trashëgimisë ortodokse. Kush më mirë se fotografitë e mëposhtme e dëshmon këtë?

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera