Botërori “detyron” Vuçiçin të shtyjë publikimin e ofertës së Perëndimit për Kosovën - Bota Sot
Botërori “detyron” Vuçiçin të shtyjë publikimin e ofertës së Perëndimit për Kosovën

Aktuale

Botërori “detyron” Vuçiçin të shtyjë publikimin e ofertës së Perëndimit për Kosovën

Më: 19 qershor 2018 Në ora: 13:24
Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kishte planifikuar t’i drejtohej më 16 qershor opinionit përmes Radio Televizionit shtetëror Serb, për të bërë publike ofertën e marrë nga Perëndimi për Kosovën, por sipas të përditshmes beogradase “Danas”, ai vendosi ta shtyjë këtë datë dhe arsyeja është pikërisht Kupa e Botës.

“Danas” thotë se Vuçiç nuk ka hequr dorë nga planet e tij për ta diskutuar çështjen sa më shpejt, por kampionati botëror i futbollit mund ta detyrojë që ta lërë njoftimin për një datë më të vonë.

“Përshtypja e kreut të shtetit, me shumë gjasë është se, askush nuk dëshiron të dëgjojë të flitet për Kosovën gjatë zhvillimit të Botërorit”, është komenti i të përditshmes serbe.

Ndërkohë, autoritetet në Bruksel konfirmuan se të dielën, Vuçiç do të takohet në kryeqytetin belg me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Deklarata ka dalë nga zyra e shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, të kthyer në ndërmjetësuesen e procesit të dialogut mes dy vendeve.

Mogherini sqaroi se, presidentët do të vazhdojnë punën e tyre për normalizimin e marrëdhënieve, do të shqyrtojnë marrëveshjet ekzistuese dhe do të diskutojnë hapat në vazhdim drejt një faze intensive bisedimesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera