Ish-komandanti i Kosharës i kundërpërgjigjet gjeneralit serb: Territori i humbur me luftë, fitohet vetëm me luftë! - Bota Sot
Ish-komandanti i Kosharës i kundërpërgjigjet gjeneralit serb: Territori i humbur me luftë, fitohet vetëm me luftë!

Aktuale

Ish-komandanti i Kosharës i kundërpërgjigjet gjeneralit serb: Territori i humbur me luftë, fitohet vetëm me luftë!

Nga: Nehat Shaqiri Më: 22 qershor 2018 Në ora: 16:12
Hisen Berisha

Ish – oficeri dhe komandanti i luftës së Kosharës, Hisen Berisha ka reaguar ndaj gjeneralit serb Lazareviç,  shkruan gazeta “Bota sot”.

Hisen Berisha përmes reagimi i përgjigjet gjeneralit serb në cilësinë e komandantit të luftës në DO, në luftën e Kosharës.

Berisha thotë se, diplomacia dhe politika e Kosovës do të përgjigjet me urtësnë dhe mençurinë e Ibrahim Rugovës dhe të Fehmi Aganit në tryezën e bisedimeve.

Ky është reagimi i plotë i komandantit Hisen Berisha:

Reagim ndaj Gjeneral Lazarevicit

Presidenca serbe këto vitet e fundit është duke I fuqizuar segmentet dhe personalitetet milosoviciane në fushata mediatike me dy qëllime të caktuara.

1. Gradat e larta të shtatmadhorisë serbe ( sic këto ditët e fundit dalja e Gjeneralit Lazarevic)po tenton të I fsheh dy të vërteta;

a. Luften e pastërt të djemve të shqiptarë të prirë nga inelektal, ushtarak karriere të cilët ushtrinë serbe millosheviciane e dëbuan nga teritori I ish republikave jugosllave Slloveni, Kroaci dhe Bosnje hercegovinë, dhe

b. Në luftë asnjëherë nuk zgjodhet përballjen me UCK-në drejtuar nga ushtarak prefsonistet dhe në ato raste kur jeni përballë keni pësuar duke u tëehequr dhe hakmarrë ndaj civilëve të parmatosur gra, pleqe fëmij. Gjeneral Lazarevic në luftës kundër UCK-së Ju përsëritet taktiken: Ushtria hyjnorenserbe kundër peqve, grave e fëmiljëve të pa mbrojtur shqiptarë.

2. Ndërsa qëllimi I dytë I presidences aktuale serbe është se: ushtarakët miloshevician bashkë me zingjirin e tyre policorë e politikkanë për detyrë gjatë këtyre ditëve ku po pritet fillimii bisedimeve përfundimtarekosovare – serbe të mbushë me sa më shumë të pavërteta, shpifje, insinuate, dokumentkomprometuese dhe nëpërmes këtyre veprimeve t’a pamundësoj përfshirjen në bisedime të intelegjences së mirëfilltë të kombit shqiptarë që jeton në kosovë në mënyrë që shqptarët të shkojnë të përqarë , ta paqartë dhe të pësojnë humbje në tavolinën e bisedimeve.

E njoh këtë taktikë, Serbia e Milloshevicit e përdori në Rambuje ku delegatën shqiptare atje e prezantoj si dy grupe , Rogoviane dhe grupi I UCK-së, pra ia deolët prezantimit mashtrues traditë e shkollës diplomatike serbe.

Ajo që ndodhi në Rambuje na tregoi fytyren tuaj të vërtetë “mashtrimin diplomatic” si taktikë e shkollës suaj ngase shqiptarët në delegatë n në kosovë(rugovistët dhe UCK istet) njëzërit pranuan dhe nënshkruan vendimete asaj konference dhe Ju lanë në mesjeten tuaj ortodokse, dhe nënë bombat e aviacionit të NATOS.

Z. Gjeneral, shqiptarët e Kosovës ju kanë mundur ushtarakiht, tregojani presidentit aktual të sërbisë një tërritor I humbur më luftë , fitohet vetëm me luftë.

Unë, Hisen Berisha po jui përgjigjem ushtarakisht në cilësinë e komandantit të luftës në DO, në luftën e Koshares; diplomacia dhe politika Kosovare do te të përgjigjet me urtësinë dhe mençurinë e Ibrahim Rugovës dhe të Fehmi Aganit në tryezën e bisedimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera