Zbulohet se çfarë u bisedua në takimin e LDK-së me ambasadorin Delawie në shtëpinë e Isa Mustafës - Bota Sot
Zbulohet se çfarë u bisedua në takimin e LDK-së me ambasadorin Delawie në shtëpinë e Isa Mustafës

Aktuale

Zbulohet se çfarë u bisedua në takimin e LDK-së me ambasadorin Delawie në shtëpinë e Isa Mustafës

Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Më 20 korrik 2018 Në ora: 16:46
Zyrtarët e LDK-së vizitë tek Isa Mustafa

Sot në shtëpinë e kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, kishin shkuar për takime pune deputet dhe përfaqësues të kësaj partie si dhe ambasadori amerikan Greg Delawie. Ky është edhe një takim i rregullt që LDK mban me mbështetësin e Kosovës (SHBA) dhe në këtë takim LDK rikonfirmoi qëndrimin publik të LDK-së, se para dialogut Kosovës i duhet legjitimitet institucional, legjitimitet që është humbur nga qeveria e tanishme e pakicës.

Kështu tha për “Bota sot” deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, i cili shtoi se partia e tij e kundërshton secilin proces vendimmarrës të institucioneve të tanishme si jo legjitim.

Image
Lumir Abdixhiku

“Ishte një takim i rregullt që LDK mbanë me mbështetësit kryesor te shtetësisë sonë; me përfaqësuesit (ambasadorin) e SHBA-ve. Takime të tilla LDK i mbanë në vazhdimësi. Në takimin e sotëm, kryetari Mustafa ri konfirmoj qëndrimin publik të LDK-së, se para dialogut Kosovës i duhet legjitimitet institucional, legjitimitet që është humbur nga qeveria e tanishme e pakicës. Rrjedhimisht ne kundërshtojmë secilin proces vendimmarrës të institucioneve të tanishme si jo legjitim”, tregoi Abdixhiku.

Në këtë takim, tregon Abixhiku, LDK e ka konsideruar jolegjitime dhe jopërfaqësuese e vullnetit të popullit shkuarjen e krerëve të shtetit në Bruksel, e si të tillë e konsiderojnë edhe të dëmshme. LDK në këtë takim biseduar edhe për mundësin e zgjedhjeve të mundshme.

“E konsideruam pjesëmarrjen e delegacionit kosovar në Bruksel si pjesëmarrje e paautorizuar, jolegjitime dhe jopërfaqësuese e vullnetit qytetar në vend. Si të tillë e konsiderojmë edhe të dëmshme. LDK e pa si të domosdoshme zgjedhjet e parakohshme; zgjedhje që do t’i hapnin rrugë formimit të qeverisë së re. Kjo qeveri e re, e udhëhequr nga LDK, do te përfaqësonte më pas interesat e shumicës shqiptare dhe do te ndërtonte konsensusin nacional rreth dialogut”, deklaroi Abdixhiku për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera