Gjergj Dedaj ndryshon mendje për Turqinë, tash i bën miq! - Bota Sot
Gjergj Dedaj ndryshon mendje për Turqinë, tash i bën miq!

Aktuale

Gjergj Dedaj ndryshon mendje për Turqinë, tash i bën miq!

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 16:23
Gjergj Dedaj

Ambasadori i ardhshëm i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj, siç duke ka ndryshuar qëndrim për shtetin e Turqisë.

Para disa ditësh, i njëjti Turqinë e krahasonte me gjenocidin serb të kryer në Kosovë.

E në një postim të sotëm në Facebook, Dedaj ka shkruajtur se Turqia është shtet mike, e cila ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe sipas tij është partner strategjik i Kosovës.

Dedaj, që pas qëndrimeve të tij u kritikua ashpër nga komuniteti turk në Kosovë, në statusin e tij po ashtu ka shkruar se edhe Serbia e sotme është një shtet fqinj me të cilin duhet të tejkalojmë të kaluarën dhe të këmi njohje.

Ky është postimi i plotë i Dedajt në Facebook:

“Ne Shkup do te jam ambasador, perfaqesues i Republikes se Kosoves, i te gjitha komuniteteve pa dallim etnie, gjuhe, religjioni dhe ideologjie politike. Turqia eshte shtet mike e cila ka njohur pavaresine e Kosoves dhe eshte partner strategjik i Republikes se Kosoves, kurse Serbia e sotme, eshte shtet fqinj,me te cilen duhet ta tejkalojme te kaluaren dhe te kemi njohje, bashkepunim reciprok fqinjesore dhe raporte ndershteterore!”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...