Politico: Merkel refuzon Thaçin dhe Vuçiqin, ja çfarë ndodhë në rast të ndarjes së Kosovës - Bota Sot
Politico: Merkel refuzon Thaçin dhe Vuçiqin, ja çfarë ndodhë në rast të ndarjes së Kosovës

Aktuale

Politico: Merkel refuzon Thaçin dhe Vuçiqin, ja çfarë ndodhë në rast të ndarjes së Kosovës

Nga: P.R Më: 13 gusht 2018 Në ora: 21:19
Angela Merkel dhe Denis Zvizdic

“Kancelarja gjermane Angela Merkel refuzoi të hënën çdo ndryshim në kufijtë në Ballkan, pasi udhëheqësit e Serbisë dhe të Kosovës sugjeruan në ditët e fundit se kufijtë aktualë janë ngritur për negociata. Komentet e Merkelit kishin për qëllim të flisnin për një ndarje të mundshme të Kosovës, një perspektivë që ka shumë frikë se do të shkaktojë dhunë në Ballkanin e paqëndrueshëm mes kërkesave të kombeve të tjera për ndryshime kufitare”, shkruan politico.eu, përcjellë “Bota sot”

"Integriteti territorial i shteteve të Ballkanit Perëndimor është themeluar dhe është i pacenueshëm", tha Merkel në fillim të një konference shtypi në Berlin me kryeministrin e Bosnje dhe Herzegovinës Denis Zvizdic, vazhdon me tej shkrimin e saj politico.

"Kjo duhet të thuhet përsëri dhe përsëri sepse përsëri dhe përsëri ka përpjekje për të folur ndoshta për kufijtë dhe ne nuk mund ta bëjmë këtë", tha Merkel.

“Presidenti serb Aleksandar Vuçiç muajin e kaluar lundroi idenë e ndarjes së Kosovës, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Skenari më i diskutuar do të përfshinte veriun e Kosovës duke u njohur si pjesë e Serbisë. Një tjetër mundësi e diskutuar shpesh është se një pjesë kryesisht shqiptare etnike e Serbisë mund të bashkohet me Kosovën”, shkruan politico.

Politico shkruan se presidneti Thaci ka kundërshruar ndarjen në vija etnike, por është në favor të "rregullimit të kufirit".

“Shumica e 1.8 milion njerëzve të Kosovës janë shqiptarë etnikë, por territori është edhe shtëpia e grupeve të tjera etnike, përfshirë serbët. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha javën e kaluar se ishte kundër ndarjes etnike, por ishte në favor të "rregullimit të kufirit". Për vite me radhe, zyrtarët ndërkombëtarë kanë kundërshtuar me forcë ndryshimet e mëtejshme kufitare në Ballkanin Perëndimor, i cili u shqye nga lufta në vitet 1990, meqë Jugosllavia u rrëzua në shtete më të vogla. Çdo ndryshim në kufijtë e Kosovës do të kërkonte ndarje nga Republika Srpska e Bosnje dhe Herzegovinës dhe mund të nxiste thirrje për ndryshime të tjera kufitare në rajon”, shkruan politico, përcjellë “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...