Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiqit: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për… - Bota Sot
Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiqit: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për…

Aktuale

Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiqit: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për…

Më: 14 gusht 2018 Në ora: 08:33
Ministria e Jashtme e Austrisë, Karin Kneissl

Ministria e Jashtme e Austrisë e sheh  “domosdoshmëri gjeopolitike” zgjerim në Evropën Juglindore, për të kundërshtuar ndikimin e Kinës dhe Turqisë.

Ministria Karin Kneissl është në favor të një zgjerimi të shpejtë të Bashkimit Evropian për të përfshirë vendet e Evropës Juglindore. Ndër të tjera, për t’iu përgjigjur dhe për të rezistuar ndaj ndikimit në rritje të Kinës dhe Turqisë në rajon.

Duke folur për APA, Kneissl është shprehur se Kina mund të mbushë çdo “vakum”.  “Ne duhet të jemi të vëmendshëm, shkalla në të cilën Kina, jo vetëm si një investitor, por si një aktor politik po bëhet më aktive në Evropë,” ka thënë ajo. “Ne kemi një përfshirje kineze në projektet e infrastrukturës që është e madhe”, ka thënë Kneissl referuar strategjisë kineze nëpër porte apo ura.

Përveç kësaj, Turqia është bërë “një faktor shumë i rëndësishëm në Bosnje-Hercegovinë, dhe në Shqipëri”, dhe gjithashtu Rusia në shtetet e Gjirit është bërë një fuqi “e fortë”. Përkushtimi i investitorëve arabë sipas Kneissl-in ka “më pak implikime politike”.

“Nevoja gjeopolitike”

Duke pasur parasysh këto ndikime, Ministria e Jashtme e Austrisë,  lutet për një zgjerim të shpejtë të BE-së në Evropën Juglindore. Ajo u kujton  “kolegëve të saj francezë dhe holandezë se ka nevojë për të vepruar”. “Unë i them ‘po’, zgjerimit edhe pse e kuptoj shqetësimet tuaja, e kuptoj skepticizmin tuaj.” Nga ana e saj, Kneissl foli lidhur me çështjen e emrit të Maqedonisë. Ajo e vlerësoi “diplomacinë si trime”, dhe të  “guximshme”, për negociata e arritura pas  28 vitesh mosmarrëveshjes midis Maqedonisë dhe shtetit anëtar të BE-së në Greqi, duke vënë në dukje rezistencën e madhe presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov.

“Unë nuk do të ndërhyja në asnjë mënyrë, sepse unë mendoj se kjo është një çështje thjesht e brendshme.” I pyetur në lidhje me udhëtimin e kancelarit Sebastian Kurz në Maqedoni, pak para referendumit,  Kneissl tha se është e gatshme për të mbështetur emrin e arritur në marrëveshjen: “Pika ime është, ky është një vendim absolut kombëtar.”

“Nuk ndërhyj në punët e brendshme”, është shprehur  Kneissl, për sa i përket idesë së presidentit serb, Aleksandër Vuçiç në lidhje shkëputjen e pjesës veriore serbe të Kosovës. Në përgjithësi, ajo tha: “Sa i përket ndarjes territoriale, qëndrimi im është shumë i kujdesshëm, për të mos thënë, skeptik.” Ajo nuk dëshiron që të rihapen çështjet territoriale, duke theksuar se ata duhet të shmangin fjalën “Ballkani Perëndimor”. Sepse: “Ballkanizimi do të thotë kalbje”.

Të gjashtë ministrat e jashtëm të Evropës Juglindore dhe homologu i tij turk Melvüt Cavusoglu u ftuan në Gymnich në Vjenë. “Ne u përpoqëm të angazhohemi me disa tema, të cilat nuk u trajtuan ashtu si kisha menduar”. Austria ka vetëm rolin kryesor në Këshillin e Ministrave, kryesuar nga shefja e  politikës së jashtme të BE Federica Mogherini. Kneissl ishte përpjekur kohët e fundit për të takuan Mogherinin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...