Ndarja e kufijve/Daçiç: Shqiptarët akoma nuk e kuptojnë se situata ka ndryshuar - Bota Sot
Ndarja e kufijve/Daçiç: Shqiptarët akoma nuk e kuptojnë se situata ka ndryshuar

Aktuale

Ndarja e kufijve/Daçiç: Shqiptarët akoma nuk e kuptojnë se situata ka ndryshuar

Më: 21 gusht 2018 Në ora: 18:31
Daçiç

“Shqiptarët nuk janë gati për asnjë kompromis, ata në thelb duan projektin e një “Shqipërie të madhe.  Ndërkohë, Lugina e Preshevës do të jetë një banjë shqiptare” deklaroi ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç.

“Ata duan pak, duan të arrijnë në Nish, do të marrin gjysmën e Malit të Zi dhe gjysmën e Maqedonisë dhe në veri të Greqisë, as nuk e kuptojnë se situata në botë ka ndryshuar”, tha Daçiç pas takimit me ministrin e jashtëm rus Sergej Lavrov në Soçi.

Ai përsëri falënderoi Rusinë, Presidentin Vladimir Putin dhe Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov për mbështetjen e pakursyer për interesat e Serbisë, njoftoi Sputnik.

“Pa mbështetjen e Rusisë, nuk mund ta mbrojmë integritetin tonë territorial, dhe sigurisht Serbia do ta mbështesë Rusinë në të drejtën e saj. Serbia nuk është bashkuar ose nuk do të bashkohet ndonjëherë me asnjë sanksion kundër popullit rus, “tha Daçiç.

Ai vuri në dukje se Lavrov u informua për rrjedhën e dialogut me Prishtinën dhe se pala shqiptare nuk përmbushi asnjë nga marrëveshjet.

“Ne duam të bëjmë një kompromis për të arritur një marrëveshje, por është e qartë se ka standarde të dyfishta, veçanërisht në Perëndim“, tha Daçiç.

Ai theksoi se Serbia do të vazhdojë të ketë lidhje të ngushta me Rusinë, pasi beson se “pa mbështetjen e Rusisë, nuk mund të ketë zgjidhje”.

Daçiç, gjithashtu vuri në dukje se ka pasur një ndryshim në disa vende në Perëndim, të cilat sot u lejojnë atyre të flasin për ndonjë zgjidhje kompromisi, ndërkohë që ata më parë konsideruan se kjo çështje ishte zgjidhur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...