Ndryshimi i kufijve, Vulin ka një porosi për kryeministrin e Kroacisë - Bota Sot
Ndryshimi i kufijve, Vulin ka një porosi për kryeministrin e Kroacisë

Aktuale

Ndryshimi i kufijve, Vulin ka një porosi për kryeministrin e Kroacisë

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 12:56
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, ka porositur kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkoviq se Kroacia nuk duhet të ketë frikë nga një Serbi e suksesshme dhe e fuqishme, pasi sipas tij, një Serbi e suksesshme dhe e fuqishme garanton paqe dhe stabilitet në të gjithë Ballkanin dhe rajonin e Evropës Juglindore dhe ai që ka frikë prej kësaj ‘nuk ka qëllime të mira’.

"Kroacia ishte në radhët e para kur ishte e nevojshme të njihej pavarësia e Kosovës dhe kur ishte e nevojshme të copëtohej Serbia dhe të ndryshohej kufijtë në Ballkan. Tani frikësohet se Serbia do të zgjidhë, pa ndonjë konflikt, problemet e saj dhe se Serbia do të vazhdojë të forcohet", tha Vulin duke iu përgjigjur deklaratës së Plenkoviq, i cili tha dje në Berlin se kundërshtoi ndryshimin e kufijve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat