Diplomati gjerman kundër Thaçit e Vuçiqit: Rivizatimi i kufijve nuk zgjidh asnjë problem - Bota Sot
Diplomati gjerman kundër Thaçit e Vuçiqit: Rivizatimi i kufijve nuk zgjidh asnjë problem

Aktuale

Diplomati gjerman kundër Thaçit e Vuçiqit: Rivizatimi i kufijve nuk zgjidh asnjë problem

Më: 3 shtator 2018 Në ora: 14:05
Michael Roth

Gjermania edhe një herë e ka përsëritur qëndrimin e saj kundër shkëmbimit të tëerritoreve në mes Kosovës dhe Serbisë. Këtë e ka bërë Ministri i Shtetit për Europë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, i cili ka thënë se ri-kufizimi i kufijve nuk është zgjidhje.

Diplomanti gjerman, në profilin e tij në Twitter, ka deklaruar se shëkmbimi i territoreve nuk është zgjidhje as për Kosovën e as për Serbinë.

Sipas Roth, ri-kufizimi i kufijve nuk është zgjidhje, përkundrazi kjo sipas tij do të hapte kutinë e Pandorës për rekrutime etnike.

Ai tutje ka shkruar se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është e mundur vetëm me një bashkëpunim multietnik, fetar dhe kulturor dhe se Kosova dhe Serbia duhet të jenë të bashkuara në diversitet, për të qenë pjesë e Europës, pasi sipas tij, kjo është Europa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...