“Pajtimi i Serbisë me Kosovën, kur politikat e së kaluarës të braktisen”

Aktuale

“Pajtimi i Serbisë me Kosovën, kur politikat e së kaluarës të braktisen”

Më: 11 shtator 2018 Në ora: 09:19
Maja Kocijancic

Zëdhënësja e Komisionit Europian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Maja Kocijancic thekson se Bashkimi Europian pret që Serbia dhe Kosova të vazhdojnë dialogun.

Duke iu referuar fjalimit të Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Kosovë, të dielën e kaluar, më 9 shtator, Kocijancic theksoi se “nuk ka hapësirë përr dykuptimësi apo lavdërim për politikën dhe veprimet e Millosheviçit. Vendimet e gjykatave vendase dhe ndërkombëtare janë mëse të qarta në këtë rast”.

“Pajtimi, normalizimi dhe marrëdhëniet e mira të fqinjësisë do të jenë të mundura vetëm kur politikat e së kaluarës janë kapërcyer dhe braktisur”, theksoi Zëdhënësja e Komisionit Europian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Maja Kocijançiç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat